Samskapa teknik för samhällsnytta - Civic Tech Lab Digitala Almedalen 6 juli 2021 kl 13.15 till 16.15

Öppna Skolplattformen

Det talas mycket om värdet av digitalisering, innovation och medskapande, om nytta för skattepengarna och medborgarinflytande. Öppna skolplattformen är ett konkret exempel på detta: hur medborgare – i detta fall i form av en grupp frustrerade programmerande föräldrar med expertis inom informationssäkerhet – med egen kraft kan lösa ett gemensamt problem till nytta för alla. För det har vi fått både uppmuntrande tillrop från vårdnadshavare och lärare och medial uppmärksamhet.

Öppna Skolplattformen är en app som använder samma APIer som den officiella appen men presenterar informationen på ett annat sätt, mer tillgängligt och mer användbart. Den finns tillgänglig för iOS och Android, och är tillgänglig som öppen källkod på GitHub.

Appen blev en succé bland föräldrar med barn i Stockholm Stads skolor, men samtidigt mötte den hårt motstånd från Utbildningsförvaltningen. Intresset har vuxit stadigt bland allmänheten, ett 40-tal utvecklare har bidragit med kod, och många andra har hjälpt till med design, översättningar, webbsida, PR, juridik, etc. Och andra kommuner och myndigheter har visat intresse för projektet.

Vårt primära mål har varit att skapa en app som fungerar och kan användas av föräldrarna. Men framöver ser också det här projektet som en övning i att förändra hur vi digitaliserar Sverige. Istället för att bygga stora mastodontlösningar (som nästan alltid är dömda att misslyckas) bör man bygga i små delar och framförallt, särskilt när det kommer till offentlig förvaltning, ska öppen källkod och öppna APIer användas i så stor utsträckning som möjligt.

Läs mer om Öppna Skolplattformen på vår webbplats och kom och prata med oss under Digitala Almedalen för att få veta mer.

4 gillningar